Ela Sądel

Grzegorz Witek

Warsztat: Zostań magikiem - selektory w Selenium od zera do Harry'ego Pottera
Warsztaty z lokalizowania elementów przy użyciu XPatha i selektorów CSS: podstawowe użycie i zadania specjalne.
Selektory używane w Selenium często są przez początkujących testerów automatycznych traktowane po macoszemu. Wielu z nich nie ma świadomości, jak wiele potrafią selektory CSS i XPath, a do stworzenia elementów wykorzystują generatory, które nie zawsze zwracają optymalne wyniki. Solidna baza w postaci bardzo dobrej znajomości selektorów wpływa pozytywnie na stabilność i utrzymanie testów.
Podczas warsztatu wyjaśnimy, skąd wzięły się obie metody lokalizowania obiektów oraz że nie powstały na potrzeby Selenium, ale są przez Selenium używane. Uczestnicy dowiedzą się, jak używać XPatha i selektorów CSS do lokalizowania elementów w prostych sytuacjach, w których da się namierzyć element po tagu albo wartości atrybutu. Będą również umieli użyć obu metod do szukania elementów tylko po części wartości atrybutu. Zadbamy o to, aby umieli korzystać z bardziej skomplikowanych konstrukcji.
Program warsztatu uwzględnia również łączenie warunków oraz relacje między elementami. W ramach tematu relacji opowiemy o rodzeństwie, dzieciach i potomkach w selektorach CSS, a w XPathie - o rodzicach i nawigacji w górę. W ramach XPath pokażemy kilka funkcji, w tym contains(), text() i not(). Porównamy użycie funkcji not() w XPathie do słówka not w selektorach CSS. Omówimy także najważniejsze różnice pomiędzy obiema metodami lokalizowania obiektów.
Uczestników warsztatu przygotujemy na to, co może pójść nie tak, gdy nie użyjemy kropki na początku selektora. Zakończymy podsumowaniem, w którym pokażemy kilka przykładów na poparcie naszej tezy, że dobrze napisany selektor sprawia, że testy są stabilniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu.
Uczestnicy warsztatu zobowiązani są do zapewnienia laptopów we własnym zakresie.
Bio: Ela Sądel
Jej pasją jest sprawdzanie jak coś działa. Albo nie działa. Lubi tłumaczyć technologie z dokumentacji na "nasze" i pokazywać w praktyce, jak się rzeczy dzieją. Ucząc, najpierw pokazuje eksperymenty, dopiero później definicje. Udało jej się zarazić swoją dociekliwością i zainspirować do działania już niejednego testera.
Lubi pracować z ludźmi, a transformacje jej uczniów są dla niej motywacją i inspiracją do poszerzania umiejętności przekazywania wiedzy w skuteczny sposób. Prowadzi bloga i kanał YouTube Testelka.pl.
Ela posiada 5 lat doświadczenia w obszarze jakości oprogramowania. Testy w pracy pisze w C#, po pracy w Javie. W ramach automatyzacji zajmuje się testami API i Selenium, wirtualizacją środowisk, Jenkinsem i wszystkim, co potrzebne w projekcie.
Prywatnie słucha podcastów, jest niebieskim pasem w brazylijskim jiu jitsu i grywa w Counter Strike’a pod nickiem kopernik.
Bio: Grzegorz Witek
Związany z jakością oprogramowania od 2010 roku. Doświadczenie w jakości oprogramowania zdobywał początkowo w Krakowie, następnie w Łodzi oraz we Wrocławiu. Swoją przygodę z testowaniem rozpoczął jako tester manualny. Gdy tylko zauważył, że swoją pracę można wykonywać łatwiej i szybciej poprzez używanie skryptów, pisanie testów automatycznych oraz tworzenie innych narzędzi, postanowił pójść tą drogą.
W czasie jego kariery zmieniały się też jego obowiązki - od testera manualnego, poprzez testera automatyzującego, aż do inżyniera jakości. Po drodze dostał możliwość pracy jako ‘specjalista’ od Dockera oraz kilku narzędzi związanych z devopsem. Obecnie, jako pracownik Avanade Polska, jest osobą odpowiedzialną za testy automatyczne i manualne oraz wdrażanie procesu CI/CD w różnych projektach. Poza pracą projektową rozwija także wewnętrzny framework, który ma na celu ułatwić pracę testerom w firmie.
Prowadzi szkolenia wewnątrz swojej organizacji, podczas których przekazuje wiedzę dotyczącą programowania, automatyzacji, procesów CI/CD oraz narzędzi przydatnych w trakcie pracy.
W wolnych chwilach pomaga wielkiej trójce z KraQA w organizacji meetupów.
- selenium
- css selector
- Xpath
- css
- selektory