Jakub Rosiński

Prezentacja: Najpierw myśl, potem automatyzuj

Każdego testera na co dzień otaczają coraz częściej hasła "robotyzacja" czy "automatyzacja" - do tego stopnia, że niektóre firmy szukają już zautomatyzowanych testerów ("automatycznych" zamiast "automatyzujących"). Najbardziej powszechne rozumienia tych terminów dotyczą graficznych interfejsów użytkownika. Czy ta generalizacja jest uzasadniona? Jak szeroko powinniśmy rozumieć hasło "automatyzacja"? Do czego wykorzystywać ją w testach i szerzej w projektach informatycznych? Bardzo chciałbym trochę włączyć Was - uczestników - i spróbować przedyskutować te kwestie, a na koniec wypuścić z wykładu z tematami do przemyśleń.

W czasie prezentacji dodatkowo przejdziemy drogę przez projekt informatyczny - zaczniemy od ćwiczenia myślowego, które elementy nadają się do automatyzacji, jakich narzędzi możemy użyć i w jaki sposób. Czy nasza "testowa" automatyzacja może być używana przez innych członków zespołu albo klientów? Następnie wypełnimy poszczególne fazy projektu i charakterystyki oprogramowania przypisanymi im testami (automatycznymi, ale bez zapominania o wartości eksploracji!).

Bio

Przede wszystkim inżynier testów z ponad 10-letnim doświadczeniem praktycznym. Aktualnie kierownik testów nadal zajmujący się „prawdziwym testowaniem”. Testował aplikacje i urządzenia mobilne, systemy CRM, wspierające badania medyczne, oprogramowanie loteryjne oraz systemy CPQ. Przeprowadza testy integracyjne, systemowe, oraz akceptacyjne, w których wspiera i szkoli klientów, a także występuje jako odbiorca. Przeprowadza testy manualne (z największym naciskiem na zwinne testowanie eksploracyjne), automatyczne interfejsów użytkownika, API, czy wydajnościowe. Kieruje zespołem testowym, koordynując projekty testowe w całym cyklu życia oprogramowana i współtworzy procesy zapewniania jakości. Jest akredytowanym trenerem szkoleń ISTQB Foundation Level. Od kilku lat szkoli, występuje na branżowych konferencjach i chętnie dzieli się wiedzą ze wszystkimi zainteresowanymi testowaniem.
  • automatyzacja
  • narzedzia do automatyzacji
  • test automation