Monika
Lichota-Cywińska

Prezentacja: Testowanie różnych metod skutecznej nauki

Pół roku temu postanowiłam nauczyć się języka hiszpańskiego po to, aby wyjeżdżając na urlop móc swobodnie komunikować się z lokalną społecznością. Podejście klasycznej nauki poprzez kurs z lektorem w moim przypadku był niemożliwy, dlatego zaczęłam szukać alternatyw i źródeł wiedzy o samej edukacji i metodach nauki. Aż trafiłam na skondensowaną dawkę wiedzy w książce Radka Kotarskiego "Włam się do mózgu". Na "własnej skórze" przetestowałam opisane tam metody. W międzyczasie testowałam te same metody nauki w przypadku fizycznej pamięci mięśniowej. Na przykładzie mojej własnej ścieżki nauki opowiem Wam, jak dzięki konsekwencji, w przyjemny i lekki sposób można wybrać swoje metody nauki i przełożyć je na realny cel jak nauka wykonywania specyficznych testów (bezpieczeństwa, wydajności), nauka języka obcego (którym posługujecie się w projekcie), czy używanie narzędzia (jak np. konfiguracja i używanie Jenkinsa).

Bio

QA Manager, od kilkunastu lat związana z branżą IT i obszarem zapewnienia jakości oprogramowania. Certyfikowany Tester Oprogramowania i Kierownik Testów. Rozpoczynała swoją ścieżkę zawodową od uczelni technicznej, na której prace dyplomowe oraz badania naukowe dotyczyły testowania oprogramowania. Przeszła cierpliwie i po kolei szczeble kariery zawodowej Testera - od praktyk studenckich, poprzez testera, analityka testów, inżyniera automatyzacji, konsultanta, audytora, po lidera zespołu testów, koordynatora prac projektowych oraz kierownika testów, aby finalnie zbudować testerski zespół specjalistów z dziedziny QA.

Testowanie oprogramowania jest dla niej nie tylko codzienną pracą, ale przede wszystkim życiową pasją, którą chętnie dzieli się z innymi. Na potrzeby własnych projektów i zespołu prowadzi warsztaty kreatywnej pracy w zespole, koreluje potrzeby biznesowe i projektowe z celami rozwoju osobistego pracowników, wspiera rozwój umiejętności miękkich, gdzie zadania same w sobie stają się wyzwaniem i czynnikiem motywującym.

Poza pracą zawodową czynnie wspiera organizacje lokalne i studenckie, propagując wiedzę i dobre praktyki z zakresu testowania oprogramowania. Jeden z Organizatorów inicjatywy lokalnej WarszawQA (www.warszawqa.pl). Prywatnie Mama, która nie lubi stać w miejscu i nie zna pojęcia czasu.

  • metody nauki
  • nauka
  • dążenie do celu